۷۳۰ کودک روهینگیایی در میانمار کشته شده‌اند

کمپ آوارگان تانگ‌کالی  در بنگلادش این روزها میزبان کودکان بسیاری است که در مسیر فرار از میانمار والدین خود را از دست داده‌اند و در برخی موارد خود نیز هدف تیرهای نظامیان میانماری قرار گرفته‌اند.

آجیتای ۹ساله یکی از این کودکان است که در حین فرار از روستایش در میانمار ۳ بار به وی تیراندازی شده است. پدر و مادر وی در حین فرار کشته شدند و به‌گفته پدربزرگش، آجیتا شاهد تمام این اتفاقات بود.

پزشکان معتقدند که یکی از گلوله‌ها عفونی شده و بهبود پیدا نمی‌کند. هرچند وی در بیمارستانی در نزدیکی کمپ آوارگان تحت درمان قرار گرفته اما با توجه به حساس بودن شرایط تمیز نگه داشتن زخم‌‌های عفونی بسیار سخت است.

با توجه به حضور ۶۲۵ هزار آواره در بنگلادش، گروه‌های امداد و نجات کار سختی برای مدیریت شرایط موجود دارند.

ارتش میانمار به هدف قرار دادن عمدی کودکانی متهم شده که قصد فرار را دارند.

پزشکان بدون مرز روز پنجشنبه اعلام کرده است که حداقل ۹ هزار مسلمان روهینگیا در استان راخین توسط نیروهای امنیتی و ارتش میانمار کشته شده اند. این آمارها مربوط به ماه های اوت تا سپتامبر است.

این آمارها پس از انجام تحقیقات توسط پزشکان بدون مرز در اردوگاه های آوارگان روهینگیا در بنگلادش منتشر شده است.

این گزارش نشان می دهد که بیش از ۷۱ درصد موارد مرگ و میر مسلمانان روهینگیا معادل ۶۷۰۰ نفر بر اثر اعمال خشونت بوده است. این آمارها شامل ۷۳۰ کودک زیر ۵ سال است.

در این گزارش آمده است: بیش از ۶۴۷ هزار مسلمان روهینگیا از اواخر اوت تاکنون به بنگلادش گریخته اند. آمارهای سازمان ملل این تعداد را ۶۵۶ هزار نفر اعلام کرده است. آوارگان روهینگیا برای در امان ماندن از حملات خشونت بار نیروهای امنیتی و ارتش میانمار مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

پزشکان بدون مرز افزود: ما با نجات یافتگان خشونت در میانمار دیدار و گفتگو کردیم، کسانی که اکنون در اردوگاه های شلوغ در بنگلادش پناه گرفته اند.

در بین کودکان زیر پنج سالی که جان خود را از دست داده اند، بیش از ۵۹ درصد آنها با شلیک گلوله نیروهای امنیتی میانمار کشته شده اند، ۱۵ درصد بر اثر آتش سوزی خانه هایشان، جان باخته اند و ۷ درصد نیز بر اثر ضرب و شتم کشته شده اند و ۲ درصد نیز بر اثر انفجار مین جان خود را از دست داده اند.

دکتر سیدنی وونگ مدیر کل پزشکان بدون مرز در این باره گفت: افزایش چشمگیر تعداد قربانیان روهینگیایی همزمان با تازه ترین عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی میانمار بوده است.

وی افزود: شلیک گلوله عامل اصلی ۶۹ درصد مرگ و میرهای مسلمانان روهینگیا بوده است. امضای توافقنامه برای بازگشت آوارگان روهینگیا بین دولت های بنگلادش و میانمار، زودتر از موعد و زودرس است. آوارگان روهینگیا نباید برای بازگشت به خانه های خود مجبور شوند.

میانمار مسلمانان روهینگیا را به عنوان یک گروه قومی و قبیله ای به رسمیت نمی شناسد و آنها را فاقد صلاحیت لازم برای حقوق شهروندی می داند. دولت میانمار آنها را بنگالی می خواند و معتقد است که آنها مهاجران غیرقانونی هستند.

آمریکا و سازمان ملل این اقدامات خشونت آمیز ارتش میانمار را پاکسازی قومی دانسته اند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید

خاطرات “خانم کارکوب” کتاب شد

به گزارش سایت جمعیت خدمتگزاران ایثار و مقاومت به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت خدمتگزاران ایثار و مقاومت می باشد